J&T REAL ESTATE, a. s.
Dvořákovo nábrežie 10
811 02 Bratislava

Klingerka

Pamela Campagna na Klingerku nikdy nezabudne

Pamela Campagna na Klingerku nikdy nezabudne

Pamela Campagna na Klingerku nikdy nezabudne

Spomínate si na taliansku umelkyňu Pamelu Campagna, ktorá minulý rok na jar v OC Eurovea pred očami verejnosti vytvárala umelecké dielo Klingerka? Obraz vznikal niekoľko dní, a to len s pomocou nití, ktoré svetoznáma umelkyňa postupne aj v niekoľkých vrstvách navíjala na sieť klincov na pevnej podložke. Výsledok jej „mravčej práce“ bol ohromujúci – obraz menil svoju tvár podľa dopadajúceho svetla a nite spolu s drobnými klincami vytvárali dojem priestoru a hĺbky. Okoloidúci sa pristavovali a obdivovali autorkinu zručnosť a predstavivosť. 

„Na Klingerku nikdy nezabudnem. Bola to pre mňa úplne nová skúsenosť, pracovať a tvoriť priamo pred zrakom publika nie je jednoduché. Mňa samú to prekvapilo a priznám sa, že v začiatku ma to aj znervózňovalo. Mám rada výzvy a hlavne možnosť prekonať samú seba, preto som do toho projektu išla. Diváci, pozorovatelia procesu mojej tvorby sa však nakoniec stali súčasťou môjho diela. Som veľmi rada, že práve dielo Klingerka sa stalo symbolom spojenia minulosti a prítomnosti. Viem, že v mieste, kde bude stáť skutočná Klingerka, bola kedysi továreň na spracovanie juty.“

Prácu tejto svetoznámej umelkyne charakterizuje miešanie grafiky a remesiel a jednou z jej vlastných techník je „NETworks“, ktorú použila aj pri svojej premiére v Bratislave. Obraz, ktorý vytvorila, bude zdobiť interiér Klingerky po jej dostavaní. „Takto vzniknuté diela nám pomáhajú interpretovať a pochopiť našu prítomnosť “, povedala o svojej tvorbe. „Moje diela sú založené na základnej dualite, ktorá je súčasťou nás, 0 a 1, čierne a biele, staré a moderné, pozitívne a negatívne, jednoduché a zložité, digitálne a analógové, tradície a inovácie“, priblížila myšlienku svojej tvorby.

Aktuálne Pamela pracuje na projekte v zahraničí, ktorý sa volá „Cucullus – priestor pre dušu“. Jedná sa o miestnosť, kde steny sú tkáčske osnovy, na ktorých sa tká napínaním nití medzi nimi. Podľa hustoty „tkania“ sa objem priestoru mení a nite vytvárajú dočasne skryté zákutia, v ktorých sa dá relaxovať a nechať myšlienky voľne plynúť. „Moju aktuálnu prácu môžu vidieť návštevníci La Triennale v Miláne, v rámci výstavy 999 una collezione di domande sull´abitare contemporaneo až do apríla 2018“, pozýva umelkyňa na návštevu Talianska.