J&T REAL ESTATE, a. s.
Dvořákovo nábrežie 10
811 02 Bratislava

Klingerka

Klingerka prinesie nový park do Ružinova

Klingerka prinesie nový park do Ružinova

Klingerka prinesie nový park do Ružinova

Spolu s dokončovaním administratívnej budovy a odhaľovaním fasády novej najvyššej rezidenčnej veže na Slovensku vznikne v projekte Klingerka aj nový mestský park. Developer projektu J&T Real Estate (JTRE) tak naplní prísľub obyvateľom novej dominanty bratislavského downtownu, že v čase sťahovania do nového domova budú mať pod oknami aj rozľahlú zelenú športovo-relaxačnú zónu.

Nový park sa bude rozprestierať od parkoviska pri obytnej veži až k zástavbe rodinných domov. Prirodzene sa stane epicentrom socializácie pôvodných aj nových obyvateľov lokality na hraniciach Ružinova so Starým Mestom, ponúkne im kvalitný verejný priestor a miesto na oddych aj šport.

„Rozloha športovo-relaxačnej časti územia je až 5 300 štvorcových metrov. Viac ako polovicu tejto plochy bude pokrývať zeleň a zvyšok doplní centrálne osadené detské ihrisko, plocha s workoutovými strojmi, menšie ihrisko na loptové hry a chýbať nebude ani stojisko pre bicykle pri námestí pred administratívnou budovou,“ vyratúva benefity Pavel Pelikán, výkonný riaditeľ JTRE.

Park navrhol skúsený tím architektonického štúdia GFI. Autori celého projektu Klingerka spolupracovali s oceňovanými dizajnérmi zo spoločnosti mmcité, ktorej produkty získali Českú cenu za architektúru 2020. Pri skladbe funkčných a dizajnových prvkov sa sústredili najmä na požiadavky a potreby pestrej komunity, ktorá ho bude využívať. „Cieľom bolo vyskladať takú ponuku, ktorá by oslovila nielen pôvodných obyvateľov Klingerovej kolónie, ale aj ľudí z administratívnej budovy butikového typu a predovšetkým vlastníkov bytov 35-poschodovej obytnej veže,“ vysvetľuje Peter Medľa, projektový manažér Klingerky.

Požiadavky na verejné priestory, v ktorých si moderný mestský človek kompenzuje zvyčajne sedavé zamestnanie pri počítači pohybom vonku a stretnutiami s priateľmi, ešte zdôraznila pandémia. Ľudia počas karantény vyhľadávali možnosti oddychu a pohybu. „Je úžasné, že nadčasovosť projektu Parku Klingerka tieto atribúty spĺňa. Ukazuje to na profesionalitu developera a architektov, ktorí vytvorili v srdci Bratislavy projekt, kde okrem nadštandardného bývania vznikne aj kvalitná exteriérová oáza. V nej bude možné tráviť čas a pri tom využiť výrobky mestského mobiliára, ktoré zaujmú dizajnom a materiálovým prevedením a okrem relaxu dokážu poskytnúť priestor aj pre tých, ktorí budú chcieť vykonávať prácu formou homeoffice na čerstvom vzduchu,“ hovorí predseda predstavenstva mmcité Aleš Bakoš.

Detské ihrisko na ploche 380 štvorcových metrov situované uprostred parku bude pozostávať z dvoch častí. Jedna bude vybavená prvkami napodobňujúcimi pavúčie siete a druhej časti budú dominovať hojdačky, prevažovačky, pieskovisko aj zábavný hrad so šmykľavkou, lezeckými stenami a lanovým mostom. Dopadové plochy budú z mäkkého a bezpečného liateho gumového granulátu EPDM. Na zelenej ploche okolo ihriska s výmerou 470 štvorcových metrov budú hustejšie osadené pohodlné lavičky pre rodičov či starých rodičov. Ihrisko pre loptové hry a workoutové ihrisko osadili architekti na roh Súkenníckej a Valchárskej ulice.

Lavičky a ďalší mobiliár bude okrem praktickej funkcie plniť aj úlohu krajinných prvkov a vyvolávať pozitívne emócie. „Je dôležité, aby mestský mobiliár, hracie prvky na detskom ihrisku alebo vonkajšie športoviská neboli iba funkčné, ale aj krásne. Verejný priestor si kvalitný dizajn zaslúži, veď je to fascinujúce miesto, kde sa stretávajú ľudia a história,“ myslí si hlavný dizajnér mmcité David Karásek.