J&T REAL ESTATE, a. s.
Dvořákovo nábrežie 10
811 02 Bratislava

Klingerka

JTRE hlavným partnerom Bielej noci aj tento rok

JTRE hlavným partnerom Bielej noci aj tento rok

JTRE hlavným partnerom Bielej noci aj tento rok

Festival Biela noc už po deviaty raz rozžiari dve najväčšie slovenské metropoly. Prestížny medzinárodný umelecký projekt s JTRE ako hlavným partnerom má za cieľ oživiť verejné priestory a priblížiť širokej verejnosti Bratislavu ako jednu z významných európskych metropol. Najväčší a najnavštevovanejší festival svetla opäť priláka v sobotu 29. septembra do ulíc desiatky tisíc obdivovateľov súčasného umenia nielen zo Slovenska.

„Festival sme sa znova rozhodli podporiť nielen pre jeho jedinečnú atmosféru, ktorú dokáže vytvoriť prostredníctvom vizuálnych zážitkov, ale predovšetkým pre jeho bezprostredné prepojenie s mestom, verejným priestorom a mestskou architektúrou“, vysvetľuje výkonný riaditeľ JTRE Pavel Pelikán. Myšlienku ďalej rozvíja nočná prechádzka mestom na dvoch festivalových trasách - vodná a historická – ktoré sa budú navzájom prepájať. Vodná trasa okrem vizuálneho zážitku prinesie po prvýkrát zážitok z nočnej prechádzky bez áut. Vďaka rozsiahlej dopravnej uzávere od Eurovea až po River Park si každý vychutná inštalácie bez stresu a v bezpečí. “Veľmi sa teším, že sa nám tento rok podarilo predĺžiť pešiu zónu a spoločne tak zažijeme naše mesto z inej perspektívy. Pôjde o doposiaľ najrozsiahlejšiu uzávierku nábrežia v histórii mesta, takže autá nechajte určite doma”, hovorí organizátorka festivalu Zuzana Pacáková. Dunajská promenáda sa tak prirodzene prepojí s pešou trasou v historickom centre. Kontakt mesta s Dunajom sa stal najdôležitejšou celomestskou rozvojovou témou Bratislavy. „Sme veľmi radi, že sa architektúra a umenie spojili, aby zatraktívnili nábrežie a vrátili tak život k Dunaju. Biela noc je obľúbený bratislavský festival, ktorý približuje ľuďom verejné priestory a prezentuje ich inak, atraktívnejšie a zaujímavo. Keď začiatkom roka avizovali organizátori nedostatok finančnej podpory, rozhodli sme sa podať pomocnú ruku, aby Bratislavčania neboli o najobľúbenejšiu udalosť ukrátení“, dodáva Pavel Pelikán.

Na vodnej trase sa predstavia v umeleckom svete skutočne zvučné mená. V industriálnom priestore Skladu č. 7 v zóne Eurovea City sa s abstrakciou pohrá audiovizuálna site-specific inštalácia Oliviera Ratsiho. Pre Panorama Park je pripravený iba pre tento priestor vyvinutý projekt plný svetiel a zvukov s názvom Oáza. Na mieste, kde bude stáť prvý slovenský mrakodrap, je taktiež pripravená špeciálna architektonická vizualizácia umocnená futuristickou autorskou hudbou z dielne Dead Janitora. Prestížny rakúsky choreograf Willi Dorner v Bratislave premiérovo predstaví svoju fyzickú prechádzku architektúrou, špeciálne vytvorenú pre novovzniknutú štvrť Eurovea City. Pohybujúci sa sprievod, vytvorený zo skupiny lokálnych tanečníkov, akrobatov, breakdancerov či horolezcov, umožní divákom vnímať rovnaký priestor v novom svetle. River Park ožije vďaka pozoruhodnej interaktívnej stene Water Light Graffiti od francúzskeho umelca Antonina Fourneau, ktorú si budú môcť návštevníci festivalu aj vyskúšať. Chýbať nebudú ani divácky obľúbené interaktívne diela, ktoré tento reprezentuje aj významné rakúske zoskupenie architektov Numen/For Use, ktorí v Zuckermandli vytvoria imerzívnu plávajúcu krajinu. Po vstupe dovnútra sa návštevník ocitne v čiernobielom svete z pružnej pavučiny, ktorý môže fyzicky preskúmať, alebo len tak pobudnúť ako v monumentálnej hojdacej sieti v srdci mesta.

Niektoré diela budú sprístupnené už v piatok a pozrieť sa na nich môžu návštevníci až do nedele. Pôjde hlavne o diela, pri ktorých je limitovaný počet vstupov a je potrebné ponechať na ich prehliadku viac času.

Kliknite pre detailné informácie BIELA NOC

Biela noc vznikla v Paríži v roku 2002. V roku 2013 ju navštívilo viac ako dva a pól milióna ľudí. Cieľom je predstaviť tvorbu domácich a zahraničných umelcov a vznik nových kvalitných umeleckých diel, zviditeľniť netradičné, nepoznané, ale aj významné miesta Košíc a Bratislavy a v neposlednom rade podporiť kultúrny turizmus mesta a spojiť prostredníctvom umenia Košice a Bratislavu so svetovými metropolami, ktoré sú nositeľmi tejto prestížnej značky WHITE NIGHT.